Tribe Common - en to tr translation catalogue (147 entries)

en: Filter Bar
tr: Filtre Çubuğu

en:  and
tr: ve

en: unknown date
tr: Bilinmeyen tarih

en: Return to WordPress Updates
tr: Wordpress güncellemelere geri dön

en: Go to WordPress Updates page
tr: Wordpress güncellemeleri sayfasına git

en: Return to Plugins page
tr: Eklentiler sayfasına dön

en: Go to plugins page
tr: Eklentiler sayfasına git

en: Free
tr: Ücretsiz

en: Hide the following settings tabs on every site:
tr: Şu sekmeleri tüm sitelerde gizle:

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
tr: Buradan The Events Calendar'ın küresel ağ ayarlarını değiştirebilirsiniz.

en: Network Settings
tr: Ağ Ayarları

en: News and Tutorials
tr: Haberler ve öğretici bilgiler

en: Premium Add-Ons
tr: Premium Eklentiler

en: Requires:
tr: Gereksinim:

en: Latest Version:
tr: Son Sürüm:

en: More...
tr: Daha fazla…

en: You are up to date!
tr: Güncel durumda!

en: You need to upgrade!
tr: Yükseltme yapmanız gerekmekte!

en: Debug Bar Plugin
tr: Debug Alanı Eklentisi

en: Debug mode
tr: Debug modu

en: Show The Events Calendar link
tr: Etkinlik takvimi linkini görüntüle.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
tr: 'Wow, bu eklenti süper! "Bu zor işleri için Modern Tribe ekibine teşekkür etmeliyim." En büyük teşekkür için etkinlik takviminiz altına The events calendar projesine yönlendiren bir text link ekleyiniz.

en: See an example of the link
tr: Örnek linki incele

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
tr: 'Wow, bu eklenti süper! "Bu zor işleri için Modern Tribe ekibine teşekkür etmeliyim." En büyük teşekkür için etkinlik takviminiz altına The events calendar projesine yönlendiren bir text link ekleyiniz.

en: We hope our plugin is helping you out.
tr: Umarız bu eklenti yardımcı olur.

en: Check out the available add-ons
tr: Kullanılabilir eklentileri kontrol ediniz.

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
tr: Yinelenen etkinlikler, varsayılan meta ve topluluk etkinlikleri, bilet satışı ve fazlası için ek fonksiyonlar mı arıyorsunuz?

en: Select the date format to use in datepickers
tr: Tarihseçicilerde kullanılacak tarih formatını seçin

en: Datepicker Date Format
tr: Tarihseçici Tarih Formatı

en: Date Format Settings
tr: Tarih Format Ayarları

en: View
tr: Görüntüle

en: Community Events
tr: Topluluk Etkinlikleri

en: Virgin Islands (U.S.)
tr: Virgin Adaları (ABD)

en: Virgin Islands (British)
tr: Virgin Adaları (İngiliz)

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Thailand
tr: Tayland

en: Tanzania, United Republic Of
tr: Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Sweden
tr: İsveç

en: Spain
tr: İspanya

en: South Georgia, South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia, Güney Sandwich Adaları

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: Somalia
tr: Somali

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Slovakia (Slovak Republic)
tr: Slovakya (Slovakya Cumhuriyeti)

en: Singapore
tr: Singapur

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Romania
tr: Romanya

en: Reunion
tr: Birleşme

en: Qatar
tr: Katar

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Poland
tr: Polanya

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Norway
tr: Norveç

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Monaco
tr: Monako

en: Moldova, Republic Of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Mexico
tr: Meksika

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Macau
tr: Makao

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Latvia
tr: Letonya

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Korea, Republic Of
tr: Kore Cumhuriyeti

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Japan
tr: Japonya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Italy
tr: İtalya

en: Denmark
tr: Danmark

en: Select a Country:
tr: Ülke Seçiniz:

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
tr: Ülke listesi her satırda bir ülke olarak şu formatta sunulmalıdır: <br>ABD, Birleşik Devletler <br> İngiltere, Birleşik Krallık.

en: %s must be a phone number.
tr: %s bir telefon numarası olmalı.

en: %s must consist of 5 numbers.
tr: %s 5 rakamdan oluşmalı.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
tr: %s harf, boşluk, kesme işareti ve tire içerebilir.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
tr: %s harf, rakam, boşluk, kesme işareti ve tire içerebilir

en: %s must be a number between 0 and 21.
tr: %s 0 ile 21 arasında bir rakam olmalı.

en: %s must be a number or percentage.
tr: %s rakam ya da yüzde olmalı.

en: %s cannot be a duplicate
tr: %s çakışamaz

en: %s cannot be the same as %s.
tr: %s ile %s aynı olamaz.

en: %s must have a value that's part of its options.
tr: %s seçeneklerinden bir değere sahip olmalı

en: %s must be a valid absolute URL.
tr: %s kesin bir URL olmalı

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
tr: %s düzgün bir isim olmalı (rakam, harf, tire ve alttan çizgi)

en: %s must be a positive number.
tr: %s pozitif rakam olmalı.

en: %s must contain numbers, letters and dots only
tr: %s sadece rakam, harf ve noktalama işareti olmalı

en: %s must contain numbers and letters only
tr: %s sadece rakam ve harf içermeli

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
tr: Fonksiyon adıyla:

en: Non-existant field validation function passed
tr: Var olmayan bir doğrulama fonksiyonu kullanıldı

en: Field ID:
tr: Alan NO:

en: Invalid or incomplete field passed
tr: Hatalı ya da tamamlanmamış alan geçildi.

en: Unknown or not set
tr: Bilinmeyen veya girilmeyen

en: System Information
tr: Sistem Bilgisi

en: There are no fields setup for this tab yet.
tr: Bu sekme için henüz bir alan tanımlanmadı.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
tr[0]: Indstillingen ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.
tr[1]: aIndstillingerne ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.

en: None of your settings were saved. Please try again.
tr: Hiçbir ayarınız kaydedilmedi. Lütfen tekrar deneyiniz.

en: Your form had the following errors:
tr: Formunuz aşağıdaki hataları içeriyor:

en: The request wasn't sent from this tab.
tr: İstek bu sekmeden gönderilmemiş.

en: The request was sent insecurely.
tr: İstek güvensiz olarak gönderildi.

en: You don't have permission to do that.
tr: Bunu yapmak için izniniz yok.

en: You've requested a non-existent tab.
tr: Olmayan bir sekme çağırdınız.

en: %s Settings
tr: %s Ayarlar

en: Events Settings
tr: Etkinlikler Ayarları

en: Valid Key! Expires on %s
tr: Geçerli numara! Süresi %s iken doluyor.

en: Sorry, key validation server is not available.
tr: Üzgünüz, numara sorgulama sunucumuz şu anda müsait değil.

en: License key(s) updated.
tr: Lisans numara(lar)sı güncellendi.

en: A valid license key is required for support and updates
tr: Destek ve güncellemeler için geçerli bir lisans numarası gereklidir

en: License Key
tr: Lisans Numarası

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Network
tr: Ağ

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Today
tr: Bugün

en: Prev
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Help
tr: Yardım

en: Display
tr: Görüntüle

en: Licenses
tr: Lisanslar

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Settings saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: General
tr: Genel

en: No select options specified
tr: Seçim opsiyonu belirtilmedi

en: No checkbox options specified
tr: Checkbox seçeneği belirtilmedi

en: No radio options specified
tr: Radyo butonu seçeneği seçilmedi

en: Invalid field type specified
tr: Hatalı alan tipi seçildi

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
tr: Bu takvim The Events Calendar tarafından geliştirilmiştir.

en: Event Add-Ons
tr: Etkinlik eklentileri

en: United States
tr: ABD
